فول آلبوم شهرام شکوهی
  • این مطلب را به اشتراک بگذارید

فول آلبوم شهرام شکوهی

بیوگرافی شهرام شکوهی

تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال ۱۳۵۴ در تهران به دنیا آمد.

 

پدر: –

مادر:-

برادر: –

خواهر:-

همسر: دلارام

فرزندان: ملودی

 

مشخصات فردی:

وبسـایت : www.shahramshokoohi.com

 

عادات و علائق شخصی:

علاقه مند به: سکوت محسن یگانه ،سنتوری محسن چاووشی ، کارهای رضا صادقی ، احساس مازیار فلاحی.

 

دوران زندگی:

اصالتاً اهل شیراز و تحصیلاتش در زمینه دامپزشکی است.

 

ثبت نام در کلاس آواز :

موسیقی را از سال ۷۱ آغاز و با ثبت نام در کلاس آواز علاقه به موسیقی را دنبال کرد. آن زمان پرداختن به ساز سخت بود، به همین دلیل ترجیح داد موسیقی را با آواز دنبال کند. از آنجایی که آن روزها فضایی برای آموختن موسیقی پاپ نبود، به کلاس آواز سنتی رفت، البته آن اوایل، رفتن به این کلاسها برایش بیشتر جنبه سرگرمی داشت و مثل یک نوع بازی دوستانه بین چند دوست بود.خودش می گوید آن روزها به خاطر کل کل های دوران جوانی به همراه چند تن از دوستانش، همه با هم در کلاس آواز استاد حاتم عسگری ثبت نام کردند. روز اولی که به کلاس رفتند، از آنجایی که شهرام زیاد اهل موسیقی ایرانی نبود، هیچ آهنگی را از حفظ نبود که برای تست صدا بخواند!او به مدت ۳ سال آواز کار کرد.

هم به گیتار علاقه داشت و هم به آواز سنتی. در دوران دانشجویی در حدود سال ۱۳۸۰ به عضویت گروهی درآمد که کنسرت‌های دانشجویی را برگزار می‌کردند؛ ولی بنا به دلایلی از موسیقی کناره گرفت و تا مدت‌ها تقریباً موسیقی را فراموش کرد و معتقد بود نباید به موسیقی به چشم یک شغل نگاه کرد.

 

ورود به دنیای موسیقی حرفه ای :

ورود به موسیقی حرفه‌ای در سال ۱۳۸۵ و با آهنگ «مدارا» اتفاق افتاد. این ورود کاملاً ناخواسته بود، حتی خانواده اش هم مخالف حضورش در عرصهٔ موسیقی حرفه‌ای بودند. در این سال قرار بود مراسم «خانهٔ فرهاد» برگزار شود،شهرام نیز به پیشنهاد یکی از دوستانش در این مراسم شرکت کرد و برای آن مراسم قطعهٔ «مدارا» را در یک استودیوی خانگی کوچک و با کمترین امکانات ضبط کرد، اما آن برنامه لغو شد.

 

اعتراض به مباحث مسابقه نکست پرشین استار و شرکت در مسابقه :

او که به مباحث مطرح‌ شده در مسابقهٔ خوانندگی نکست پرشین استار شبکهٔ تی‌وی پرشیا ۱ انتقاد داشت از طریق ایمیل به مسئولین برنامه اعتراض کرد .آنها در پاسخ به او گفتند اگر اعتراضی دارید می‌توانید در برنامه حضور داشته و با داوران؛ ستّار، رامین زمانی و مریم حیدرزاده صحبت کنید.

بدین ترتیب در نوروز سال ۱۳۸۸وارد مسابقه شد و همان قطعهٔ «مدارا» را اجرا کرد و در جواب داوران نقد و دلیل آورد. آن برنامه به‌ شدت مورد توجه بینندگان‌ قرار گرفت، ولی شهرام از طرف داوران برنامه، اجازهٔ حضور در فینال را به دست نیاورد.

 

مدارا :

حضور در مسابقهٔ نکست پرشین استار باعث شد شهرام شکوهی در بین مخاطبان موسیقی فارسی‌زبان شناخته شود؛ خواننده‌ای که با همان حضور، باعث شد قطعهٔ «مدارا» مورد توجه قرار گرفته و تهیه‌کنندگان مختلف داخل و خارج از ایران به منظور عقد قرارداد به سراغ وی بروند؛ اما او با مشورت با کسانی که تجربهٔ بیشتری در این وادی داشتند، بهترین مسیر را برای فعالیت، کار در داخل ایران دانست.

اولین آلبوم وی با نام «مدارا» در ۱۶ آبان سال ۱۳۹۰ همهٔ مجوزها را کسب کرده و منتشر شد. این آلبوم ۱۰ قطعه داشت که شامل ۵ قطعه با سبک خاص وی و ۵ کار پاپ بود. میلاد ترابی و امیرحسین کاشانیان در این آلبوم با وی همکاری داشته‌اند. این آلبوم تحت امتیاز شرکت «هنر اول» بود و ناشر با توجه به شناخت نسبی مخاطبان موسیقی از شکوهی پیش‌بینی می‌کرد با استقبال مخاطبان موسیقی مواجه شود و به همین خاطر آلبوم را در تیراژ بالا وارد بازار موسیقی کشور کرد.با اینکه آلبوم «مدارا» در بدو ورود خود با حاشیه‌هایی همراه شد، ولی حاشیه‌ها نتوانست جلوی فروش خوب این آلبوم را بگیرد و مسیری را که خود انتخاب کرده بود، بی‌سر و صدا طی کرد تا جایی که توانست به یکی از آلبوم‌های پرمخاطب تبدیل شود.

 

سبک کاری :

سبک خوانندگی شهرام شکوهی صدای موسیقی سنتی ایرانی است. وی معتقد است به اندازهٔ کافی این صداها شنیده شده، پس سعی کرد نوع استفاده از آن را تغییر داده و با موسیقی بر پایهٔ گیتار اسپانیش تلفیق کند.

چیزی که باعث شد وی چنین ایده ای بگیرد نکته‌ای بود که حاتم عسکری، استادش، به او گفت. به اعتقاد عسکری غیر از موسیقی ایرانی تنها موسیقی‌ای در دنیا که حالتی از تحریر دارد موسیقی اسپانیش است که آن‌ها با لالا تحریر ایجاد می‌کنند؛ و از آن‌جا که شهرام شکوهی به گیتار علاقه داشت سعی کرد تلفیقی از آواز ایرانی و موسیقی اسپانیش ایجاد کند.

 

اظهارات شهرام شکوهی درخصوص آلبوم و جنس صدایش :

نمی‌خواهم به هیچ وجه خودم را توجیه کنم. ولی آنچه هست این است که جنس صدای من به اندازه کافی خاص هست. نوع موسیقی‌ای هم که از آن استفاده می‌کنم، همین طور، به قدری خاص هست که نیازی به این نبوده که در زمینه شعر به دنبال اشعار قویتری بگردم. اگر این کار را می‌کردم و شعرهای سنگین را برای آلبومم انتخاب می‌کردم، آن وقت با یک موسیقی خاص، که فقط افراد خاصی آن را گوش می‌کنند و دیگر رنگ و بوی موسیقی خیلی جدی را به خود می‌گیرد روبرو می‌شدیم که هر کسی آن را گوش نمی‌کند. نمی‌خواستم در ابتدای راه با آلبومی اینچنینی خودم را معرفی کنم. می‌خواستم با مردم همراه شوم.

با اینکه خودم بخشی از ترانه‌های آلبومم را سروده‌ام، اما هیچ وقت ادعا نمی‌کنم که بگویم می‌توانم خیلی قوی کار کنم و یا اعتقاداتی که در زمینه شعر دارم را به ترانه در آورده‌ام و… واقعیت چیز دیگری است. من هم مثل همه انسان‌ها یک دایره توانایی مشخصی دارم. ترانه سرا نیستم، ولی در زمینه شعر استانداردهایی دارم که آن‌ها را رعایت می‌کنم. من با لحن روایی بعضی از ترانه‌ها رابطه برقرار نمی‌کنم و در عین اینکه دوست دارم از ترانه‌های روایی استفاده کنم این روز‌ها کمتر ترانه‌ای را می‌بینم که اینگونه باشد. ترانه‌ها همه از این جمله به آن جمله می‌پرند و یک خط روایی و داستانی را دنبال نمی‌کنند. من دوست دارم که ترانه داستان وار باشد.

بحث من در جمع آوری آلبوم مدارا، این است که اولویت اولم بیشتر از آنکه بخواهم مخاطب را از نظر کلامی تحت تاثیر قرار بدهم، روی تفاوت صدائی و نحوه خوانش و سبک موسیقی بوده است. در واقع آلبوم من یک آلبوم موسیقی محور است که ترانه در آن نقش مهم ولی نه اصلی را بازی کرده است. اگر صدایم پختگی دارد، به این دلیل است که روی آن کار شده است و زمان خامی‌اش را نشنیدید!

 

من به معنای حرفه‌ای خواننده نیستم :

خیلی‌ها به نظر من خواننده نیستند. اگر کسی ادعا می‌کند که خواننده است، حرفه‌اش باید خوانندگی باشد. من خواننده نیستم به معنای حرفه‌ای، ولی به آنچه که اعتقاد دارم این است که این سبک متعلق به خود من است. نه آن را از کسی برداشته‌ام و نه تقلید کرده‌ام. هر کس مدعی این گفته من است و شک دارد، بیاید تا من در آن واحد ۶۰ قطعه از قطعاتی را که ساخته‌ام و الان موجود است برایش پخش کنم. می‌توانم از نظر زمانی ثابت کنم که من بسیار دورتر از این‌ها این کار‌ها را ساخته بودم.

کسی نمی‌تواند به من ایراد بگیرد و بگوید این کار مال من نیست. من نمی‌خواهم با جنجال توی موسیقی باشم و بمانم. کسی که می‌خواهد در حوزه موسیقی بماند و مطرح شود باید با کارش این کار را بکند، نه با جنجال و حرف! باید با موسیقی‌اش حرف‌هایش را بزند.

 

اجرای زنده :

یکی از بزرگترین دلایلی که وی را به سمت موسیقی سوق داد، اجرای زنده بود. یکی از کارهایش را در جایی زنده خوانده بود و بعد که قطعه ضبط استودیوئی شد و به بیرون آمد، خیلی‌ها می‌گفتند که در اجرای زنده آن، توانسته موفقتر عمل کند.شکوهی معتقد است که اگر زنده بخوانم بیشتر از آنچه که در استودیو می‌خوانم می‌توانم توانایی خود را بروز دهم. او خود را یک خواننده زنده خوان می داند.

 

زندگی شخصی :

شهرام شکوهی متاهل و دارای همسری به نام دلارام متولد سال ۵۹ میباشد.این زوج دارای فرزند دختری به نام ملودی هستند.

 

هنرمند متعهد و زندگی مشترک از دیدگاه شهرام شکوهی :

وجود ملودی در زندگی واقعا به من انگیزه داد. وقتی شما خانواده دارید و مسئولیت آنها بر‌عهده شماست هر کاری که انجام می‌دهید برای خوشبختی آنهاست؛ اگر من آدم مجردی باشم که هیچ هدفی در زندگی نداشته باشم، ممکن است به جای اینکه یک مسیر حساب شده را طی کنم، خیلی دلبخواهی کار ‌کنم؛ بنابراین داشتن خانواده باعث می‌شود منسجم‌تر کار کنید؛ این همان هنرمند متعهد است. وقتی شما نگران بچه خودتان باشید که گرفتار فلان آفت نشود، خب طبیعتا این نگرانی فردا برای همسایه شما هم به وجود می‌آید؛ در یک جمله: اگر برای خانواده خودت نگرانی داشته باشی برای همه افراد جامعه هم نگرانی. بدون وجود دلارام ادامه فعالیت در زمینه موسیقی برای من امکان‌پذیر نیست. چون موسیقی اصلا کاری معمولی نیست؛ هم از نظر بازخوردهایی که در محیط بیرون از خانه وجود دارد که معمولا در روابط خانوادگی مشکل ایجاد می‌کند و هم نوع کار. به عنوان مثال یکی از مواردی که در گذشته دلارام با آن مشکل داشت ساعت کاری من بود. چون کار موسیقی تازه از ساعت ۹ شب شروع می‌شود و تا ۶ صبح ادامه دارد و مثل یک کار اداری نیست که ساعت کار مشخصی داشته باشد. ممکن است کسی که در این زمینه فعالیت می‌کند یک ماه کامل در خانه باشد، اما ۲ ماه اصلا نتواند به خانه بیاید. به هر حال این اتفاقات وجود دارد؛ مثلا در روند تولید آلبوم علاوه بر اینکه حضور فیزیکی نداری، حتی مواقعی هم که هستی، درگیری فکری داری و اینجا خانواده باید تحمل کند.

 

تحصیلات و مدارک علمی:

تحصیل در رشته دامپزشکی

 

آثار :

 

آلبوم‌ها :

سه شنبه اول بهمن ۱۳۹۲ – «کولی عشق»؛ ناشر: شرکت «هنر اول»

۱۳۹۰ – «مدارا»؛ ناشر: شرکت «هنر اول»

 

تک‌آهنگ‌ها :

شنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۰ — «سفرهٔ بی‌ریا»؛ موسیقی تیتراژ مجموعهٔ «بفرمایید شام ایرانی»

یک‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۱ — «آی دنیا»؛ آهنگ پخش ‌نشدهٔ تیتراژ پایانی مجموعهٔ «میهمان ویژه»

پنج‌شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۱ — «به رنگ شکیبایی»؛ به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت خسرو شکیبایی

پنج‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ — «هَوَس» (نسخهٔ تکصدایی)؛ پخش پس از انتشار نسخهٔ دوصدایی آن در برخی وبگاه‌ها و برای جلوگیری از مشکلات بعدی.

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ – «برو» ؛ تیتراژ پایانی مجموعه ۴ قسمتی به خاطر مونا

در نزدیکی نوروز ۱۳۹۲ تک آهنگ شب و بارون

 

نقل قول و خاطرات:

شهرام شکوهی:

تنها دلخوشی من به این است که گاهی حرف دل شما عزیزان را میخوانم…در غمهایتان شریک میشوم و در شادیهایتان سهیم. ما را همین دلخوشی بس است.

سالها برای خود و در کنج خلوت و تنهائی خویش می خواندم و مینواختم و قصدی نداشتم برای ورود به بازار موسیقی که اتفاقاتی باعث این امر شد و من چه خوشبخت از این که همراهان و دوستانی چون شما یافتم .

    نظرات