علیرضا عصار: این شروع فصل جدید فعالیت‌های جدی من است
  • اشتراک گذاری

علیرضا عصار: این شروع فصل جدید فعالیت‌های جدی من است

چند روز پیش خبری مبنی بر حضور علیرضا عصار بعد از چندین سال کم‌کاری در عرصه موسیقی، آن هم در تیتراژ یکی از برنامه‌های نوروز ۹۵ از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر شد. اواخر دهه هفتاد بود که علیرضا عصار با پخش ترانه «عیدانه» از تلویزیون، خواندن‌اش را به‌طور رسمى آغاز کرد و در کمترین زمان به محبوبیت فوق‌العاده‌ای رسید؛ به طوری که رکورد کنسرت‌های متوالی در تمام سال‌های پس از انقلاب در دست اوست و هنوز کسی نتوانسته به رکورد ۲۸ اجرای متوالی در ۱۴ روز در سال میلاد نمایشگاه نزدیک شود.

عصار اما این اواخر، حضور کمرنگى در فضاى موسیقى داشت و به نوعى دورى گزیده بود. حالا بعد از گذشت چند سال بار دیگر حضورش در عرصه موسیقى را با تیتراژى که به مناسبت ویژه برنامه سال تحویل شبکه یک خوانده، اعلام کرده و قرار است حضور مستمرى در این عرصه داشته باشد. این برنامه «یکِ یک» نام دارد و با اجرای علی ضیا امشب ساعت ۲۲ تا ۹ بامداد فردا (یک ساعت پس از تحویل سال نو) از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

خواننده «عشق الهی» دراین باره به «موسیقی ما» می‌گوید: «امسال دوست داشتم به نوعی در این جشن باستانی شریک باشم و از این طریق مهمان خانه‌های مردم شوم. به همین دلیل این ترانه را خواندم که امیدوارم شروع خوب و خوش‌یمنی برای باقی کارهایم باشد. البته من در گذشته، هر سال روزهای عید غدیر به شبکه سه می‌رفتم و ترکی که دوست داشتم و احساس می‌کردم با آن فضا سنخیت دارد را از آن‌جا پخش می‌کردم. حالا امسال هم حضور دوباره‌ام در تلویزیون که شروعى براى فصل جدیدم کارهایم است، با عید نوروز مصادف شده که از این اتفاق خوشحالم.»

عصار درباره علت اینکه چرا تا امروز در هیچ تیتراژ تلویزیونى حضور نداشته، مى‌گوید: «من عنادی با خواندن تیتراژ ندارم و به جرئت مى‌توانم بگویم در تمام سال‌هایى که در عرصه موسیقى فعال نبودم، برنامه‌هاى زیادی بوده که دوستان به من محبت کرده و از من برای حضور در آنها دعوت کرده‌اند. اما خب بنا به دلایلى معمولاً حضور پیدا نمی‌کردم. الان هم اگر کاری تولید شود که احساس کنم آن را دوست دارم و به فضای کاری من مرتبط است، این کار را انجام می‌دهم. در واقع مى‌توانم بگویم تا امروز پیشنهاد جذابى به من نشده بود. امسال هم مثل سال‌های گذشته، دوستان با من تماس گرفتند که چون تصمیم گرفته بودم در سال ۹۵، دوباره ارتباطم را با تلویزیون برقرار کنم، با آن موافقت کردم. البته قرار نیست خودم در این برنامه حضور داشته باشم اما یک ترانه برایشان خوانده‌ام که قرار است از طریق این ویژه برنامه پخش شود.»

این خواننده قدیمی موسیقی پاپ درباره تجربه تولید این قطعه می‌گوید: «این ترانه برای خود من تجربه بسیار جدید و لذت‌بخشی است. موسیقی این کار از ساخته‌های علیرضا افکاری است که ترانه آن را حسین غیاثی سروده و تنظیم آن هم بر عهده سعید زمانی بوده است. بار اول است که با هر سه این دوستان همکاری می‌کنم که برایم تجربه بسیار دلچسبی بود و امیدوارم مردم هم آن را دوست داشته باشند.»

او معتقد است فضای این کار هیچ ارتباطى با آنچه از علیرضا عصار مى‌شناخته‌ایم، ندارد: «این کار اصلاً ارتباطی به آنچه که تا امروز از من شنیده شده، ندارد. این اثر فضای عاشقانه و لطیفی دارد که خودم آن را خیلی دوست دارم. به هر حال ملودی‌های علیرضا [افکاری] خیلی دلچسب و شیرین است که منجر به شکل‌گیرى یک فضای لطیف و عاشقانه شده است. من سال‌هاى زیادى در عرصه موسیقى حضور نداشته‌ام اما کسانى که فضاى کارهاى من را مى‌شناسند، مى‌دانند که به طور کلی حتی کارهای عاشقانه من هم یک فرمت مخصوص به خودم را دارد؛ اما در این کار سعی کرده‌ام از قالب قبلی خودم بیرون بیایم و بیشتر به ملودی نزدیک شوم. البته نه اینکه به طور کلى از خودم فاصله گرفته باشم و به هر حال رد پای من در این قطعه وجود دارد. اما در مجموع شبیه کارهایی که از من شنیده شده، نیست.»

عصار معتقد است این تجربه فقط به این تک قطعه ختم نخواهد شد و همکارى‌اش با تیم تولیدکننده این قطعه را ادامه می‌دهد. علاوه بر آن، قرار است فضاى جدیدى که در این قطعه تجربه کرده را هم ادامه دهد؛ چرا که این فضا برایش جذاب و دلنشین است. او درباره اینکه آیا حضور دوباره‌اش با یک چهره جدید، آن‌هم بعد از سال‌هاى زیادى که در این عرصه فعال نبوده، ریسکى در پى ندارد و باعث نمى شود خللى به کارش وارد شود، مى‌گوید: «من اصلاً به این چیزها فکر نمی‌کنم. موسیقی در مفهوم کلى، خیلی دلچسب‌تر و روح‌نوازتر از این حرف‌ها است که آدم بخواهد از این منظر به آن نگاه کند. زمانی هم که آلبوم «نهان مکن» را ضبط می‌کردم، ریسک بالایی داشت؛ چون آن زمان برایش موسیقی کلاسیک محض با ارکستر فیلارمونیک در نظر گرفته بودم که البته برای خودم تجربه دلچسب و جدیدی بود. ممکن است که از دید مارکت موفقیت‌آمیز نبوده باشد، اما جزو یکى از درخشان‌ترین نقاط پرونده کاری من است. برای همین اصلاً به چشم ریسک کردن به آن نگاه نمی‌کنم و به نظرم خیلی هم زیبا است.»

علیرضا عصار در انتها از کارهاى آتى خود مى‌گوید و اینکه قرار است آلبوم خود را تا چند ماه دیگر وارد بازار موسیقى کند: «در واقع من کارم را از نوروز سال ٩۵ استارت زده‌ام. قرار است این روند را به همین شکل ادامه دهم و کارهای بعدی را هم منتشر کنم. ان‌شاءالله اواخر تابستان آلبومم را ارائه مى‌کنم و بعد هم کنسرت خواهیم داشت.»

می‌توانید تیتراژ این ویژه‌برنامه با صدای علیرضا عصار به نام «من با توام» را امشب هم زمان با پخش برنامه «یکِ یک» به طور اختصاصی از تماشاخانه سایت «موسیقی ما» بشنوید و دانلود کنید.

نظرات