تصویر سازی با ملودی
  • اشتراک گذاری

تصویر سازی با ملودی

روز گذشته آلبوم «سایه‌های مست» با آواز «پوریا اخواص» و آهنگسازی «اشکان رهبر» که توسط موسسه‌ی فرهنگی و هنری نقطه تعریف منتشر شده است در مرکز موسیقی بتهوون رونمایی شد. این اثر بر اساس اشعاری از محمدرضا شفیعی کدکنی، جواد ذهتاب، م. آزاد، احمد شاملو و مریم آرام با نگرشی نو به موسیقی ایرانی و آنسامبل سازهای ایرانی ساخته شده است و نگاهی ویژه به سازهای کوبه‌ای ایرانی دارد.

در مراسم رونمایی این اثر که با حضور تعدادی از اهالی موسیقی از جمله داود آزاد، علی قمصری و شروین مهاجر و همچنین مخاطبان برگزار شد، «پوریا اخواص» – آوازخوان جوان- در گفت‌و‌گو با سایت موسیقی ما به این مساله اشاره داشت که این اثر با مدتی تاخیر به انتشار رسیده است؛ او همچنین خبر از انتشار آثار جدیدی می‌دهد که از او و با همراهی آهنگسازان دیگر منتشر می‌شود. او می‌گوید: «من با آقای اشکان رهبر از طریق آقای الله وردی آشنا شدم و حس و حالی که در ملودی‌هایشان وجود داشت و همچنین تصویرسازی‌ای که در برخورد با شعر داشتند، نظرم را جلب کرد و توانستم با اثر ارتباط برقرار کنم.»

این خوانندهٔ جوان می‌گوید دو شعری را که آهنگساز انتخاب کرده بود، پیش از این توسط آهنگسازان دیگر استفاده شده بود و به همین خاطر او پیشنهاد می‌دهد تا قطعات ابتدا آهنگسازی شده و بعد به سنت گذشته، روی آن‌ها شعر بیاید. برای این کار نیز از «جواد زهتاب» و «مریم آرام» دعوت می‌شود: ‌ «جواد ذهتاب و مریم آرام دو تن از شاعران جوان و بسیار خوش قریحه هستند که روی این ملودی‌ها شعر گفتند و باعث شدند تا اثر حال و هوای دیگری پیدا کند و کل اثر به مضمون واحدی برسد. به خصوص اینکه کلام و استفاده از واژگان امروزی باعث می‌شود که مردم با شعر ارتباط بیشتری برقرار کنند؛ اما نوشتن شعر بر روی ملودی به هر روی کار سختی است؛ یعنی تاکیدهایی که در موسیقی می‌شنویم باید توسط شاعری که به تلفیق شعر و موسیقی آگاه است، انجام شود.»

او همچنین معتقد است «م. آزاد» کلام نافذی دارد؛ اما بسیار مهجور است و به همین خاطر او از کلام او نیز بهره برده است.

به گزارش سایت موسیقی ما، او آثار دیگری هم دارد که ممکن است در فاصلهٔ اندکی منتشر شود و از جملهٔ آن «طعم تصنیف» با آهنگسازی «عیسی غفاری» و همچنین «غم‌نومهٔ فریدون» است. یک کار دیگر هم با همراهی هفت خواننده منتشر خواهد شد. این‌ها در حالی است که او در ۱۵ سال فعالیت حرفه‌ایش، خواننده‌ای کم کار به حساب می‌آید، هر چند خودش بگوید: ‌» من خودم را کم‌کار نمی‌دانم، گزیده کار می‌دانم، چون معتقدم اگر خودمان را از عناصر فرهنگی جامعه بدانیم در انتخاب اثر باید یک کم محتاط‌‌تر و با وسواس بیشتری کار کنیم، برای مثال از ابتدای امسال تا الان ۱۲ کار به من پیشنهاد شد که فقط یک کار با آهنگسازی «کاوه صالحی» بر اساس اشعار استاد ابتهاج را پذیرفتم که با کوارتت زهی کار شده است و یک فضای خلوت و آرام دارد.»

او سال آینده ادامهٔ تور کنسرت‌های «مهمانی کوچک» با آهنگسازی «علی قمصری» را نیز انجام خواهد داد. «سایه‌های مست» دارای هشت ترک است و سه قطعه تصنیفی و دو قطعه آوازی در آن به چشم می‌خورد. یک قطعه آوازی آن با شعری از استاد شفیعی کدکنی و همراهی ارکس‌تر است و جواب آواز ندارد و علاوه بر آن یک ساز و آواز نیز با همراهی تار و با شعری از م. آزاد آمده است. در این اثر پنج قطعه آن با کلام، در دستگاه نوا و آواز دشتی است، پوریا اخواص (خواننده)، امین حیدری (میکس و مسترینگ – عود)، اشکان رهبر (آهنگساز – تار)، شروین مهاجر (کمانچه)، مهرزاد اعطمی کیا (کمانچه آلتو)، جعفر قاضی عسگر (تنبک) و نبیل یوسف شریداوی (کوبه‌ای) نواخته‌اند.

نظرات